Aerobik jest jedną z częściej wybieranych aktywności przez osoby, które chcą schudnąć. Jest tak przede wszystkim dlatego, że nie wymaga on od nas nie wiadomo jak dobrej kondycji i wielkiej siły. Zajęcia można spokojnie dopasować do wszystkich. Są one również bardzo dobrze dostępne i znajdziemy je na niemal każdej siłowni. Sprawdźmy jak działa aerobik na nasze ciało!

Ćwiczenia aerobowe

Właśnie tak powinniśmy mówić o aerobiku. Na ćwiczenia aerobowe składa się wiele różnych dyscyplin i jest to między innymi jazda na rowerze, bieganie, aqua aerobik i ćwiczenia w rytmie muzyki, które właśnie nazywane są aerobikiem. Każde z tych ćwiczeń ma na celu to samo – zwiększoną wymianę tlenową. To właśnie dzięki temu są one tak skutecznie podczas spalania tkanki tłuszczowej. Warto tutaj pamiętać, że najlepsze rezultaty zobaczymy, jeśli będziemy ćwiczyć minimum 30-40 minut z tętnem na poziomie 120-130. 

Jakie ćwiczenia będą najbardziej efektywne?

Ilość spalanych kalorii nie różni się bardzo drastycznie. Najlepiej więc dopasować ich typ do tego, co lubimy i w czym czujemy się najlepiej. Jeśli macie ochotę biegać to podczas godzinnego treningu spalicie około 540 kcal. Trochę mniejsze efekty będą podczas spaceru z kijami do nordic walking – możecie wtedy liczyć na około 360 kalorii. Trochę bardziej opłaca się jazda na rowerze – w ciągu godzinnej przejażdżki spalicie mniej więcej 400 kcal.

Bardzo popularny aerobik taneczny pozwala na spalenie 450 kcal, o wiele lepiej spisuje się jednak aqua aerobik, czyli ćwiczenia taneczne w wodzie. Możecie wtedy pozbyć się nawet 500 kcal.

Ćwiczenia fitnessowe

Bardzo popularne na wielu siłowniach są zajęcia, podczas których wykonujemy najróżniejsze ćwiczenia fitnessowe. Są one trochę bardziej wymagające, niż np. aerobik taneczny, ale niejednokrotnie bardziej skuteczne. Jeśli macie trochę lepszą kondycję to możecie spróbować TBC, ABT albo fat burning. W ciągu godziny możecie spalić nawet 500 kcal. Bądźcie jednak gotowi na dużą ilość przysiadów, podskoków, ćwiczeń z hantlami albo gumami oporowymi.