Kiedy na dworze jest coraz ładniejsza pogoda, można zaobserwować o wiele więcej biegających osób. Nie da się ukryć, że jest to jeden z najłatwiej dostępnych sportów i dosyć efektywny, kiedy chcemy zadbać o naszą figurę. Potrzebujemy do tego tylko wygodnego stroju i sportowego obuwia i możemy zaczynać. Sprawdźmy więc, jak bardzo efektywne jest bieganie i dla kogo sprawdzi się idealnie.

Jak zacząć biegać?

Jeśli ostatni raz sportowe obuwie mieliście na stopach w szkole, a bieganie jest dla Was horrorem, to z pewnością nie powinniście zaczynać od długich i wymagających biegów. Przy bardzo początkujących osobach, najlepiej rozpocząć od intensywnych marszów, a dopiero potem wprowadzać kilkuminutowe biegi. Może być to nawet 1 minuta marszu, 2 minuty biegu i tak 10 razy. Będzie to dużo efektywniejsze niż 10 minutowy trucht, a dodatkowo nie zniechęcicie się do treningów i samego biegania. W późniejszym czasie możecie wydłużać czas biegania. Pamiętajcie też, żeby się nie przeciążać i robić sobie dzień przerwy między treningami. Nic tak nie zniechęca jak ogromne zakwasy kolejnego dnia.

Kiedy zobaczę efekty?

Warto tutaj wspomnieć, że wszystko zależy od intensywności i ilości treningów. Im więcej treningów i im bardziej intensywne, tym szybciej zobaczycie efekty ćwiczeń. Pamiętajcie jednak, że samo bieganie nie sprawi, że magicznie schudniecie. Najważniejszy jest deficyt kaloryczny, czyli zjadanie mniejszej ilości kalorii, niż spala nasz organizm. Jeśli więc spalicie podczas treningu 300 kcal, ale zaraz po nim postanowicie zjeść ogromne ciastko i popić je słodkim napojem, to możecie nie zobaczyć żadnych efektów Waszych ćwiczeń.

Przy zdrowej diecie i regularnych treningach 3-4 razy w tygodniu, powinieneś zobaczyć spore efekty w wyglądzie swojego ciała po około miesiącu. Oczywiście osoby z największą nadwagą zobaczą rezultaty jako pierwsze, a te najszczuplejsze, które są wyrzeźbić sylwetkę, będą musiały poczekać dłużej.

Czy warto biegać?

Zdecydowanie tak! Pamiętajcie, że warto być aktywnym nie tylko wtedy, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ale również na co dzień. Sport ogromnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Bieganie sprawi, że nie tylko poczujemy się lżej, ale również poprawi się nasza kondycja. Pamiętajcie jednak, że jeśli macie problemy ze stawami to koniecznie spotkajcie się wcześniej z lekarzem, który doradzi Wam, czy bieganie jest odpowiednią aktywnością.