Zdrowe odchudzanie może być stosowane przez wszystkie osoby pragnące w zdrowy i bezpieczny sposób zrzucić niepotrzebne kilogramy. Jak większość znanych diet, bazuje ono utrzymywaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Najbardziej istotne jest spożywanie pełnowartościowych produktów o niskim indeksie glikemicznym, bogatych w kwasy omega-3, witaminy i minerały. Aby właściwie zbilansować zredukowane kalorie, pomocna może okazać się dieta pudełkowa. 

Na czym powinno polegać zdrowe odchudzanie?

Aby dieta odchudzająca nie stała się niebezpieczna dla naszego organizmu, musimy mu zapewnić wszystkie niezbędne składniki, takie jak białka, tłuszcze i węglowodany oraz witaminy, najlepiej podawane w formie 3-4 niewielkich posiłków dziennie. 

Aby odchudzanie było nie tylko zdrowe, ale również skuteczne i nie zostało przerwane w momencie słabszego samopoczucia, istotne jest również uwzględnienie własnych preferencji żywieniowych. W żadnym wypadku nie powinniśmy zmuszać się do zjadania nielubianych potraw, nawet jeżeli są najzdrowsze i posiadają mało kalorii. Jeżeli nasza dieta nie będzie bowiem realistyczna i dostosowana do naszego sposobu spędzania czasu, najprawdopodobniej przerwiemy ją, kiedy tylko pojawią się pierwsze trudności. Ważne też, by zdrowe odchudzanie nie wymuszało na nas zbyt wielkich wyrzeczeń ani przygotowań pochłaniających zbyt wiele czasu. Gdy go bowiem zabraknie, może się okazać, że błyskawicznie powrócimy do dawnego niezdrowego stylu żywienia. 

Co jeść, aby schudnąć?

Najważniejszym składnikiem zdrowej diety jest białko w ilości ok. 1 jego gram na kilogram masy ciała. Z białka powinno pochodzić 15 proc. spożywanych przez nas kalorii. W celu zapewnienia sobie jego odpowiedniej ilości należy spożywać chude mięso, ryby oraz jaja, a także chudy nabiał. Zdrowe odchudzanie nie może całkowicie eliminować tłuszczów, gdyż odpowiednia ich ilość musi zostać dostarczona organizmowi dla właściwego jego funkcjonowania. Około 30 proc. dostarczanych organizmowi kalorii powinno pochodzić z tłuszczu. Jego zdrowym źródłem są oleje roślinne, ryby morskie, orzechy i nasiona. Z kolei 55 proc kalorii dostarczamy sobie poprzez spożywanie z węglowodanów. Aby organizm otrzymywał produkty o niskim indeksie glikemicznym, powinny one pochodzić z kasz, ryżu brązowego, warzyw oraz pełnoziarnistego pieczywa. Aby dostarczyć sobie również właściwą ilość błonnika, witamin i minerałów nie można zapominać o warzywach, i owocach, które powinny odgrywać dużą rolę przy zdrowym odchudzaniu. Należy jednak pamiętać, że niektóre owoce zawierają duże ilości cukru. 

Czego powinniśmy unikać przy zdrowym odchudzaniu?

W okresie przeprowadzania diety należy zrezygnować z picia alkoholu, jedzenia produktów takich jak słodycze i fast foody oraz ograniczać pieczywo i produkty mączne. o wysokim indeksie glikemicznym, które powodować będą zaostrzenie głodu.