Wbrew pozorom nie każda dieta zakłada utratę lub utrzymanie masy ciała.

Część z nich powstała z myślą o jej zwiększaniu, czego potrzeba może wynikać z chęci czynienia postępów na siłowni lub być sposobem na walkę z różnymi chorobami. Przedstawiamy kilka skutecznych diet, dzięki którym można przytyć.

Dieta wysokobiałkowa

Jest to dieta zakładająca spożycie dużej ilość białka przy jednoczesnym ograniczeniu tłuszczów. Dzięki jedzeniu dużej ilości protein nie wszystkie kalorie są przemieniane w tłuszcz. Ponadto tego typu jadłospis pozwala na skuteczne zwiększanie masy mięśniowej i znaczną poprawę wyglądu sylwetki.

Dieta wysokobiałkowa oznacza spożycie dużej ilości chudego drobiu, wołowiny, łososia, jaj oraz żółtego sera. Co ciekawe jest to jadłospis pozwalający na jednoczesne pozbywanie się tkanki tłuszczowej i zwiększanie ciężaru mięśni, co oznacza brak ryzyka utraty wagi.

Tutaj znajdziesz interesujący artykuł o wpływie diety wysokobiałkowej na zdrowie.

Dieta rybna

Dieta rybna to jadłospis stawiający na spożywanie dużej ilości chudych ryb morskich oraz owoców morza. Są to produkty zawierające duże białka oraz zdrowego tłuszczu. Łączone z brązowym ryżem bądź kaszą oraz z warzywami mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

Opisywana dieta może działać na dwa sposoby zarówno odchudzająco, jak i stanowić sposób na przybranie na masie. Wszystko zależy od ilości spożywanych kalorii, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Wegetariańska dieta na przytycie

Niemożność spożywania mięsa nie oznacza braku możliwości przytycia. Podobnie jak w przypadku wyżej opisanych diet wszystko zależy od ilości pochłanianych kalorii oraz odpowiedniego dobory składników.

W przypadku wegetarian warto postawić na produkty mleczne oraz rośliny bobowate takie jak ciecierzyca oraz soczewica. Ponadto należy spożywać tłuszcz pochodzenia roślinnego zawarty w oliwie lub orzechach.