Wskaźnik BMI jest dosyć często wykorzystywany przez dietetyków i osoby, które interesują się swoją sylwetką. W internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, które za nas go obliczą i pokażą czy jest prawidłowy, czy nie. Czy wiecie jednak czym jest BMI, jak samodzielnie go obliczyć i co mówi o naszej masie ciała?

Co to jest BMI?

Z pewnością nie raz słyszeliście ten skrót, ale czy wiecie o co w nim właściwie chodzi? BMI, a w zasadzie Body Mass Index ma za zadanie określić jaki jest wskaźnik masy ciała. Dzięki niemu powinniśmy mieć szybką odpowiedź na pytanie, czy nasza masa ciała jest w normie, czy może powinniśmy schudnąć, lub przytyć. Do jego ustalenia potrzebujemy tylko wysokości i wagi. Pamiętajcie, że BMI nie uwzględnia ile w ciele jest tkanki tłuszczowej, a ile mięśni. Obliczając go nie będziecie również wiedzieć ile wody jest w Waszym organizmie. Jeśli więc macie podejrzenia, że coś z Waszym ciałem dzieje się nie tak, udajcie się na specjalistyczne badania.

Jak obliczyć BMI?

Najprostszym sposobem jest oczywiście znalezienie w internecie jednego z wielu kalkulatorów BMI. Jeśli jednak chcecie, to bez problemu obliczycie to samodzielnie. Do tego wykorzystacie bardzo prosty wzór matematyczny. BMI = waga / wzrost do kwadratu(podawany zawsze w metrach). 

Skąd wiedzieć czy masa naszego ciała jest w normie?

Otrzymując wskaźnik BMI możecie sprawdzić na jakim stopniu on jest. Najczęściej spotykane są określenia takie jak: niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga i otyłość. Oprócz tego możecie spotkać się również z wygłodzeniem i wychudzeniem. Poniżej przedstawiamy konkretne wyniki i co one oznaczają:

mniej niż 16,0 wygłodzenie

16,0–16,9  wychudzenie

17,0–18,4 niedowaga

18,5–24,9  wartość prawidłowa

25,0–29,9 nadwaga

30,0–34,99  I stopień otyłości

35,0–39,99  II stopień otyłości

więcej niż 40,0  III stopień otyłości

 

Pamiętajcie jednak, żeby nie obliczać BMI dla dzieci, ponieważ jest on wiarygodny jedynie u dorosłych. Nie powinniście też opierać się tylko na tym wskaźniku, ale kontrolować ilość mięśni i tkanki tłuszczowej w Waszym ciele. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do Waszej masy ciała, to najlepszym kierunkiem będzie dietetyk lub lekarz.