Dieta jabłkowa jak można wywnioskować po samej nazwie opiera się głównie na jabłkach. Zatem jest to dieta idealna dla osób lubiących jabłka. Jest ona skuteczna i popularna, ale nie pozbawiona wad.

Wady diety jabłkowej:

– dieta składa się praktycznie z samych jabłek, które nie są wstanie zaspokoić wszystkich niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, dlatego jej dłuższe stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia,
– nie wszyscy mogą ją stosować np. nie jest wskazana dla kobiet w ciąży,
– jest dość rygorystyczna,
– może być koszmarem dla osób nie lubiących jabłek,
– obniża funkcjonalność żołądka co może być sporym problemem po zakończonej kuracji dietetycznej, dlatego powrót do normalnego menu musi przebiegać stopniowo bez pośpiechu.
Oczywiście dieta oprócz wad posiada także wiele zalet.

Zalety diety jabłkowej:

– pozwala schudnąć oraz oczyścić organizm z toksyn,
– jabłka mają bardzo wiele witamin i składników mineralnych,
– oprócz oczyszczenia organizmu i utraty kilogramów dieta ma również walory zdrowotne – obniża poziom cholesterolu we krwi, a dzięki uszczelnianiu naczyń krwionośnych hamuje rozwój chorób układu krwionośnego,
– wspomaga trawienie,
– dla osób lubiących jabłka jest to idealna dieta łącząca w sobie cechy trzech diet ( zdrowotnych, oczyszczających i odchudzających ).
– jabłka, które są głównym składnikiem diety według badań hamują rozwój komórek nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia się.

Dieta jabłkowa jest zaliczana do diet oczyszczających, ale tak naprawdę ma też cechy diet zdrowotnych i odchudzających. Dieta jest popularna zatem nie potrzebuje dodatkowej reklamy, każdy kto lubi jabłka i nie ma u niego przeciwwskazań powinien wypróbować omawianą dietę, mimo jej kilku wad.