Powiedzmy sobie szczerze, że mieszkając na tej szerokości geograficznej nie mamy zbyt wielu możliwości, by skosztować bardziej egzotyczne owoce. Naukowcy dowiedli, że niektóre z nich, występujące na terenie Ameryki Południowej, mają niezwykłe, zdrowotne właściwości.

Wśród nich znajduje się graviola, zwana także „flaszowiec miękkociernisty”, chociaż pewnie i ta nazwa niewiele mówi.

Czym jest graviola? – podstawowe informacje o tym egzotycznym owocu

W naturalnej medycynie tamtego kontynentu używana jest jako niezawodny lek na raka. To fakt, że jest bogata w substancje, które zapobiegają rozwojowi komórek rakowych.

Mówi się, że jest receptą na około 12 typów nowotworów (np. stosowana jest graviola na raka piersi) i jest skuteczniejsza niż chemioterapia. Przy okazji nie wyniszczy całego organizmu, wręcz przeciwnie.  Pozytywny wpływ na cały organizm Poza wspomnianym zastosowaniem w walce przeciwko nowotworom, mamy też inne wspaniałe właściwości tej rośliny.

Graviola – wsparcie układu trawiennego

Bardzo dobrze działa na wszystkie problemy trawienne i wypróżnieniowe. Zalecana jest zarówno tym osobom, które mają problemy z zaparciami, jak i cierpią z powodu biegunek. Badania pokazują, że w przypadku zmagania się z niektórymi pasożytami, owoc gravioli również może być bardzo pomocny.

Graviola a cukrzyca

W 2008 roku sprawdzono za pomocą badań naukowych, że osoby cierpiące na skoki cukru we krwi, przez pewien czas spożywały korzeń z gravioli. Pod koniec badania poziom cukru został ustabilizowany.

Graviola – składniki odżywcze

Powiedzieliśmy już nieco na temat właściwości prozdrowotnych gravioli, jednak warto wspomnieć też o tym, jakie składniki odżywcze się w niej znajdują. Podstawową witaminą, której zawartość procentowa będzie najwyższa, to witamina C. Zaraz za nią plasuje się witamina B3 i B1.

Graviola odznacza się też dużą zawartością błonnika. Innym, bardziej popularnym źródłem błonnika jest też peruwiański żeń-szeń czyli maca. Jeśli chodzi o minerały gravioli, to wymienić trzeba potas, którego jest bardzo dużo (około 285mg/100g owocu), a dalej fosfor, magnez, sód. Jako ciekawostkę potraktujcie informację, że niektórzy uznają owoc gravioli jako produkt wspomagające laktację.