Każda choroba, w tym również depresja będąca ciężką dolegliwością nie była by niczym strasznym, gdyby istniało na nią skuteczne stuprocentowe lekarstwo żegnające chorobę na zawsze. A jeszcze lepiej, gdyby istniał skuteczny sposób zapobiegania depresji. Lecz, jak na razie stuprocentowego leku i sposobu na niedopuszczenie do rozwoju choroby nie ma, lecz możemy ją już leczyć z dobrym skutkiem i możemy starać się jej zapobiegać chociażby przez odpowiednią dietę, bo już wiemy jak to robić.

Choć trochę warto wiedzieć o depresji

Zaburzenia depresyjne są obecnie jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Depresja jest zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się bardzo obniżonym nastrojem. Inaczej takie zaburzenie nastroju zwane jest zaburzeniem afektywnym. Lecz oprócz złego nastroju depresji towarzyszy jeszcze smutek, przygnębienie, ogólne rozbicie i osłabienie, co paraliżuje wszystkie działania. Osoba cierpiąca na depresję na nic nie ma siły, ochoty i nie ma wiary w powrót do zdrowia, choć w rzeczywistości jest on możliwy, lecz ona przygnieciona bólem emocjonalnym tego nie widzi. Ponadto chory na depresję gnębi siebie niskim poczuciem własnej wartości i przypisuje sobie za wszystko grzeszność.
Konieczna jest wówczas wizyta od lekarza specjalisty, gdyż ciężka depresja sama raczej nie przejdzie i bardzo często niesie ze sobą próby samobójcze. Lekarz po przeprowadzonym z chorym wywiadzie przypisze skuteczne antydepresanty, które za kilka lub kilkanaście dni znacznie podniosą jakość życia a potem zażegnają chorobę. Jednak trzeba pamiętać, że leki przeciwdepresyjne nie działają od ręki a często dopiero po tygodniu, dwóch tygodniach lub nawet 3, czy 4 tygodniach. Wszystko uzależnione jest od stanu chorego, jak i od indywidualnych predyspozycji oraz natrafieniu na skuteczny lek.

Czym jest dieta?

Dieta najprościej mówiąc jest sposobem odżywiania. Istnieją bardzo różne rodzaje diet. Są diety odchudzające, jest dieta pudełkowa, dieta bezglutenowa, dieta cukrzycowa, dieta wegetariańska, dieta wegańska oraz diety związane z różnymi chorobami, jak na przykład dieta zapobiegająca depresji i wspomagająca leczenie tej ciężkiej choroby.

Jakie produkty spożywcze działają profilaktycznie i jednocześnie wspomagają leczenie istniejącej już depresji?

Dieta przeciwdepresyjna powinna być zbilansowana i zawierać zdrowe produkty, jak i wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta osoby zmagającej się z depresją lub starającej się jej zapobiec przy pomocy odżywiania powinna być bogata w:
– kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy omega-3 to wielonienasycone tłuszcze niezbędne dla naszego organizmu. Wzmacniają one serce, wzmacniają pracę mózgu, wzmacniają układ kostny i ogólnie zwiększają odporność organizmu. W ich skład wchodzi kwas linolenowy, kwas eikozapentaenowy oraz kwas dokozaheksaenowy. Źródłem kwasów omega-3 są głównie ryby i śledzie. Lecz kwas omega-3 znajduje się również w niektórych roślinach, jak na przykłada w oleju lnianym i siemieniu lnianym, w oleju rzepakowym i oleju sojowym, a także w orzechach włoskich.
– witaminy z grupy B a zwłaszcza witaminę B12
Witaminy te stanowią różnorodną grupę związków. Najważniejsze z nich, to tiamina będąca witaminą B1, witamina B3 nazywana witaminą PP niacyną, kwas pantotenowy stanowiący witaminę B5, witamina B6 zwana pirydoksyną, witaminę B9 kwas foliowy i kobalamina zwana witaminą B12.
– minerały, jak potas, żelazo, cynk, selen

Dieta 50/50

Minerały są pierwiastkami lub inaczej mówiąc związkami chemicznymi, których struktura ukształtowała się w procesie geologicznym. Minerały dzielą się na makroelementy i mikroelementy. Te będące makroelementami są składnikami mineralnymi niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich rola jest ogromna, gdyż stanowią materiał budulcowy komórek naszego ciała, są składnikiem płynów ustrojowych i niektórych enzymów. I odpowiadają za wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie regulując czynności różnych narządów w naszym ciele. Do najbardziej powszechnych należy potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, fosfor, sód, jod, cynk.

Minerały nasz organizm pozyskuje z pożywienia a najwięcej wtedy, gdy dieta jest zbilansowana, czyli niejednolita a urozmaicona, różnorodna. Czasem konieczne jest również przyjmowanie suplementów diety, czyli przyjmowanie witamin i minerałów będących lekami zakupionymi w aptece.